Katlanabilir telefonlardan sonra bükülebilir bilgisayar modelleri sahnedeki yerini alıyor. Lenovo, dünyada ilk bükülebilir yapıdaki bilgisayarı Lenovo ThinkPad X1 Fold modelini tanıttı.

2019 yılında katlanabilir cihazlar daha çok akıllı telefonlarda karşımıza çıkmıştı. 2020 yılında katlanabilir ve bükülebilir pek çok cihazı, farklı kategorilerde de göreceğimizi CES 2020’de anlamış olduk.

Lenovo, dünyada ilk bükülebilen dizüstü bilgisayarı Lenovo ThinkPad X1 Fold’u tanıttı.

Bükülebilir bilgisayar Lenovo ThinkPad X1 Fold

2020 yılı ortasında piyasaya çıkması beklenen Lenovo ThinkPad X1 Fold, esasında büyük bir tablet bilgisayar tasarımının, bükülebilen ve üzerine de klavye yerleştirilebilen bir model diyebiliriz.

13.3 inç büyüklüğünde OLED ekran ile beraber gelen ürün, katlandığında ekranın alt kısmı sanal klavye olarak kullanılabiliyor. Ayrıca 24 dolara satın alabileceğiniz bluetooth tabanlı fiziksel klavyeyi de ürün destekleyecek.

LG tarafından üretilen esnek ekran, taban kısmında plastik malzeme ile beraber geliyor ve bu sayede daha fazla esneklik sunuyor. ThinkPad X1 Fold, kurumsal alanda daha yoğun bir şekilde kullanım için tasarlanmış bir model. Hem iş dünyasında hem de son kullanıcılar ürünü rahatlıkla kullanabilecek. Windows 10 Pro işletim sistemi ön yüklü olarak gelecek modelde, Intel Core işlemci ailesi ve 8 GB RAM de kullanılacak.

https://shiftdelete.net/bukulebilir-bilgisayar-lenovo-thinkpad-x1-fold

Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg podcast yayınlarına başladı. Facebook bugün resmi hesabından attığı tweette Zuckerberg’in podcast yayınını paylaştı. Zuckerberg önemli isimleri konuk ediyor.

Ocak ayında Mark Zuckerberg, yeni yıl kararlarını açıkladığı bir blog yazısı yayınladı. Skandallarla dolu bir yıldan sonra Zuckerberg, dünyanın en büyük sosyal ağının gücünü düşünceli ve insancıl bir şekilde idare edeceğini belirtti. Ayrıca Zuckerberg, teknolojinin toplumdaki yeri gibi önemli sorulara değindi.

Zuckerberg Podcast yayını yapıyor!

Şimdi Zuckerberg blog yazısının biraz ötesine geçiyor ve fikirlerini artık podcast üzerinden duyuracak. Bugün Facebook, resmi Twitter hesabından bir açıklama paylaşarak Zuckerberg’in podcast yayını duyurdu. Tech & Society olarak adlandırılan podcast Spotify uygulaması üzerinden dinlenebiliyor.

Bugün yayınlanan bölümde Zuckerberg, Axel Springer CEO’su Mathias Döpfner ile sosyal medyanın gazetecilik üzerine etkisini konuştu. Tartışma başlangıçta 1 Nisan tarihinde Zuckerberg tarafından Facebook hesabından paylaşıldı ancak yayın, bugün podcast olarak Spotify’a yüklendi.

Podcast’in diğer bölümü ise Zuckerberg’in Harvard Hukuk Profesörü Jonathan Zittrain ile Şubat ayında yaptığı konuşmayı içeriyor.

Podcast yayınlarının hangi aralıklarla güncelleneceği, yeni bölüm gelip gelmeyeceği henüz bilinmese de Zuckerberg’in bu olayı devam ettirme niyetinde olduğu konuşuluyor.

Söz konusu podcast yayını şu an sadece Spotify uygulamasında bulunuyor.

https://shiftdelete.net/mark-zuckerberg-podcast-yayinina-basladi

Bir araştırma raporuna göre akıllı telefonların büyük bir kısmı, yıl sonuna kadar yapay zekayı benimsemiş olacak!
Özel yapay zeka işlemcileriyle donatılmış akıllı telefonların sayısı 2022’de 190 milyondan 1.25 milyar’a çıkacak. Counterpoint Research’ün raporuna göre bu yıl içerisinde satış noktalarına sevk edilen akıllı telefon modellerinin dörtte üçü özel yapay zeka işlem birimlerine sahip olacak.
Halen satılan akıllı telefonların çoğunda akıllı görüntüleme, yüz tanıma veya sesle çalışan kişisel asistan gibi en az bir yapay zeka özelliği bulunuyor. Bununla birlikte, bu işlevlerin çoğu bulut veya CPU ve GPU gibi çeşitli yongalara dağıtılan işlemlerden güç alıyor.
Yapay zeka, tüketici teknolojilerine giderek daha fazla entegre hale geldikçe üreticiler ve geliştiriciler, cihazda yerleşik yeteneklerin yeni bir uygulama türüne olanak sağlayacağına ve cihazlarda güç tüketiminin azaltacağına inanıyor. 5G şebekelerinin kullanıma açılması ve gecikme süresinin azalması sebebiyle cep telefonları kullanıcılarına giderek daha fazla bilgi işlem fonksiyonu sağlayacak.

Counterpoint Research’ün Araştırma Direktörü Gareth Owen, “Sanal asistanları cihaz tabanlı işlemlerden yararlanacak olan ilk uygulamalardan biri olarak görüyoruz” dedi. “Bugün akıllı telefonlarda ses işleme çoğu zaman bulut tabanlı sistemler üzerinde değerlendiriyor. Ancak, ses yardımcıları komutları daha hızlı işleyebilecek ve cihaz içi işlemlerle daha hızlı yanıt verebilecek. Bu sistem aynı zamanda kullanıcıların sanal asistanlar hakkında duyduğu gizlilik endişelerini de azaltacaktır.”

Apple ve Huawei, 2017’de System-on-a-Chip (SoC) platformlarına arq AI işlemcileri ile cihazlarına ilk ekleyenler arasında yer alıyor ancak diğer tüm satıcılar lider firmanın rakamlarını yakından takip ediyor. Qualcomm’un Snapdragon ürün yelpazesine yapa zeka özelliklerini dahil edilmesi üst düzey segmentte büyümeyi teşvik ederken, MediaTek’in çabaları yapay zekanın daha düşük fiyat noktalarında nasıl bir geleceğe sahip olacağını gösterecek.

Counterpoint Research Araştırma Direktörü Peter Richardson, “Qualcomm, ilk kez en son seri işlemcileri ile birlikte donanım bazlı yapay zeka uygulamaları üretti ve yakın zamanda buna olan talep artacak.” cümleleri ile yapay zekanın yayılması hakkında pozitif bir tablo çizdi.

Richardson ise sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Qualcomm, makine öğrenmesi yeteneklerini daha düşük maliyetli çipleri üzerinde ve ayrıca diğer üreticilerin orta seviye telefonları üzerinde artırmaya istekliyken bu eğilim hızla orta menzilli ve hatta düşük menzilli akıllı telefonlara uzanabilir.

Apple Fiziksel Konum Etiketleri

Apple hakkında ortaya çıkan yeni söylentiler, firmanın konum etiketleri ve iPhone’umu Bul uygulamalarını geliştireceğini öne sürüyor!
Apple, Tile’nin görevini üstlenecek bir servisi tanıtmaya hazırlanıyor olabilir, zira teknoloji devinin bir nesnenin konumunu izlemek için üzerine yapıştırabileceğiniz fiziksel bir etiket geliştirdiği öne sürüldü. Ayrıca 9to5 Mac’e göre Apple, Arkadaşlarımı Bul ve iPhone’umu Bul’u birleştirecek bir uygulama üzerinde de çalışıyor.Etiketin AirPods kulaklıklarının iOS cihazlar ile eşleştirme deneyimine benzer şekilde çalışacakları ve iPhone’unuza yaklaştığınızda iCloud hesabınıza bağlanacağı belirtiliyor. Bu şekilde söz konusu etiket telefonunuzdan fazla uzaklaştığında bir bildirim alabilirsiniz. Elbette ki bu bildirimleri almadan etiketli bir öğeyi bırakabileceğiniz güvenli bölgeler oluşturmanız da gerekiyor. Bunun yanında kullanıcılara etiket konumlarını arkadaşlarla ve aileyle paylaşma seçeneğinin de sunulacağı belirtiliyor.Rapora göre, iletişim bilgilerinizi etikette saklamanız da mümkün olacak. Böylece, etiketlenmiş bir öğeyi kayıp olarak belirttiğinizde, herhangi bir Apple cihazı bilgileri okuyabilir ve bu gerçekleştiğinde siz de eşyanız hakkında bildirim alırsınız. Bu, Apple’ın dünya üzerinde bulunan muazzam sayıdaki aktif cihazından yararlanmasının ve etiket teknolojisi alanındaki rekabete ayak uydurabilmesi için akıllıca bir yol.

Bunun yanı sıra, Apple’ın dahili olarak iOS ve macOS’ta (Marzipan uygulaması olarak) bulunabilecek Arkadaşlarımı Bul / iPhone’umu Bul uygulamasını test ettiği söyleniyor. Bildirildiğine göre, WiFi ya da mobil bir ağa bağlı olmasa bile cihazları izlemenize yardımcı olacak olan ve Şebeke Bul ismini taşıyan bir özellik, yeni uygulamada kendine yer bulacak.

Dahası, uygulama üzerinden kişiler birbirlerine konum paylaşma istekleri gönderebilecekler. Bir arkadaşınız konumunuzu sizinle paylaştığı zaman bu bilgiyi kullanarak arkadaşlarınız belirli bir yere vardıklarında veya söz konusu konumdan ayrıldıkları zaman bildirim alabileceksiniz. Cihazları uygulama içinde “kaybolmuş” olarak ayarlama seçeneğine sahip olacak ve onları bulmakta zorlanıyorsanız bir ses çalmalarını sağlayabileceksiniz.

Apple’ın tüm bunları resmi olarak ne zaman açıklayacağı veya ne zaman açıklayacağı belli değil. Teknoloji devi, her yıl iOS ve MacOS üzerinde yaptığı geliştirmeleri Haziran ayında düzenlediği WWDC etkinliğinde (Dünya Çapında Geliştirici Konferansı) duyuruyor, bu nedenle birleşik uygulama hakkında daha fazla bilgiye ulaşmamız ancak Haziran ayında mümkün olabilir. İzleyici uygulaması ve etiketlerin ise Eylül ayında düzenlenmesi beklenilen iPhone tanıtım etkinliğinde ortaya çıkmaları bekleniyor.

Alıntı :  Chip.com.tr

İncek Bilgisayar Servisi

Güvenilir,Kaliteli Bilgisayar Bakım ve Tamir Servisi. 0 312 236 00 26

Notebook Bilgisayar,Masaüstü Bilgisayar,Macbook Pro,Macbook Air ve iMac Format,Kurulum,Program Kurulum,Tamir ve Genel Bakımları,Fan Bakımları,Sogutucu Bakımları Gibi daha bir çok işlem Yapılmaktadır.

Bilgisayarlarınıza Kurulan Programlar Güncel ve Anvitirüs Testlerinden Geçirilmiştir.

iMac,Macbook Pro,Macbook Air Bilgisayarlarınıza Photoshop,Autocad,3DMax,Architecture,SketchUp Pro,Microsoft Office,Maya vb… programları aynı gün kurup teslim ediyoruz.

Marka ve model gözetmeksiniz tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarların bakım ve tamir servisi.incek bilgisayar servisi 0 312 236 00 26

İncek Bölgesinde bulunan bilgisayarların silinen,kaybolan ve zarar gören verilerini güvenle kurtarmaktayız.

Yazan:Savas Akdamar / Haber / / 0 Yorum

Dudak okuma kilidi

Dudak okuma kilidi nedir!

Akıllı telefon kilitlerini dudak okuyarak açmaya yarayan yeni bir teknoloji geliyor. Bakalım bu yeni dudak okuma teknolojisi nasıl çalışıyor.

Hepimizin de bildiği üzere günümüzde basit 4 haneli şifrelerden iris tarayıcılarına kadar akıllı telefonlar için geliştirilmiş birçok farklı güvenlik önlemi bulunmakta. Ancak sizlere az sonra bahsedeceğimiz bu yeni güvenlik önlemi emsallerinden çok farklı.

Dudak okuma kilidi geliyor!

Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere bu yeni güvenlik sisteminde temel olarak, kullanıcının dudak hareketleri izlenerek tanımlama yapılabilmesi esas alınıyor.

Yani kullanıcı önceden belirlediği bir kelimeyi veya cümleyi söylerken telefon kamerası vasıtasıyla dudak hareketleri kayıt altına alınıyor ve ardından telefon kapalıyken bu kelime söylenerek dudak hareketlerinden kimlik doğrulaması yapılabiliyor.

Her insanın kendine özgü bir konuşma tarzı olduğu için (gerek dudak gerekse dil hareketleri baz alındığında), ses tonu doğrulmasına gerek kalmadan telefonun kullanıcısı dudak hareketlerinden ayırt edilebiliyor.

Kaynak

Yaşamkent Apple Servisi

Akdamar Bilgisayar Apple Ürünlerinin Tamir ve Bakım Hizmetlerini vermektedir.Yaşamkent Apple Servisi.

Yaşamkent Apple Servisi,iMac,Mac,Macbook,Macbook Pro ve Macbook Air, MacOs Kurulum,Windows Kurulum,OS X Mavericks Kurulum, Hizmetlerini Garantili Olarak Vermekteyiz.

Macbook,Macbook Pro ve iMac Bilgisayarlara Windows Kurulumu yapıyoruz.

Macbook,Macbook Pro ve iMac Bilgisayarlara Autocad Kurulumu yapıyoruz.

Macbook,Macbook Pro ve iMac Bilgisayarlara Microsoft Office Kurulumu yapıyoruz.

Macbook,Macbook Pro ve iMac Bilgisayarlarda Anakart Tamiri Yapıyoruz.

Apple ürünleriniz aynı gün kurulur ve teslim edilir.

Apple ürünlerinin Anakart,Ekran Tamirleri ve bakımlarında 2 Yıl Garanti vermekteyiz.

Tüm Marka ve Model Mac,Macbook,Macbookair,Macbookpro,Imac Tamir,Bakım,Kurulum,Format işlemlerini garantili bir şekilde firmamızda yaptırabilirsiniz.

Yaşamkent Apple Ürünlerinin Tamirinde alabiliceğiniz hizmetler;

1.Yaşamkent Mac Anakart,Macbook Anakart,Macbookair Anakart,İmac Anakart Tamiri,
2.Yaşamkent Mac,Macbook,Macbookair,Imac,Macbookpro Ekran Kartı tamiri,
3.Yaşamkent Mac,Macbook,Macbookair,Imac,Macbookpro Chip ve Chipset Tamiri,
4.Yaşamkent Mac,Macbook,Macbookair,Imac,Macbookpro bios yükleme,
5.Yaşamkent Mac,Macbook,Macbookair,Imac,Macbookpro Genel Bakım,Soğutucu değiştirme,Termal pad ve Termal macun yenileme,
6.Yaşamkent Mac,Macbook,Macbookair,Imac,Macbookpro Şarj Aleti Tamiri,
7.Yaşamkent Mac,Macbook,Macbookair,Imac,Macbookpro yedek parça temini,
8.Yaşamkent Mac,Macbook,Macbookair,Imac,Macbookpro Windows Xp,Windows 7,Windows 8 ve Windows 10 Kurulum ve yedekleme,
9.Yaşamkent Mac,Macbook,Macbookair,Imac,Macbookpro Linux Dağılımları Kurulum Kurulum ve yedekleme
10.Yaşamkent Mac,Macboo,Macbookair,Imac,Macbookprok Tüm Programların Kurulumu
11.Yaşamkent Mac,iMac,Macbookpro,Macbook air güncel Mac Osx,Osx Mavricks,Osx Yosemite,OS X El Capitan Kurulum ve yedek alma
12.Yaşamkent Mac iMac,Macbookpro ve Macbook Air Windows Kurulum
13.Yaşamkent Mac,iMac Macbookpro ve Macbook Air için Photoshop,Autocad,3D Max,Architecture ve Office Kurulumu

Not: Özellikle yaz aylarında daha çok ısınan,ısındıkça kapanan Macbook,Macbookair,Imac,Macbookpro bilgisayarlarınızın sogutucularının değiştirilmesi,fanlarının temizlenmesi,termal pad ve termal macunlarının yenilenmesi gerektiğini biliyormuydunuz?

Yaşamkent Apple ürünlerinin Tamirinde : Akdamar Bilgisayar “Diğer Firmalar Gibi Dışardan Destek Almadan” Çayyolu’nda Apple Tamir Hizmetini Kendi Bünyesinde Çözebilen , Cihazınızın Yedek Parçası Stoklarında Mevcut ise,Aynı gün cihazınınız hazırlanmış bir şekilde size teslim edebilen tek firmadır.

Angora Bilgisayar Servisi

Tüm Marka ve Model Notebookların Tamir,Bakım,Kurulum,Format işlemlerini garantili bir şekilde firmamızda yaptırabilirsiniz.
ANGORA Bilgisayar’dan alabiliceğiniz hizmetler;

1.Angora Laptop,Notebook Anakart Tamiri,
2.Angora Laptop,Notebook Ekran Kartı tamiri,
3.Angora Laptop,Notebook Chip ve Chipset Tamiri,
4.Angora Laptop,Notebook bios yükleme,
5.Angora Laptop,Notebook Genel Bakım,Soğutucu değiştirme,Termal pad ve Termal macun yenileme,
6.Angora Laptop,Notebook Şarj Aleti Tamiri,
7.Angora Laptop,Notebook yedek parça temini,
8.Angora Laptop,Notebook Windows Xp,Windows 7,Windows 8 ve Windows 10 Kurulum ve yedekleme,
9.Angora Laptop,Notebook Linux Dağılımları Kurulum Kurulum ve yedekleme
10.Angora Laptop,Notebook Tüm Programların Kurulumu
11.Angora Mac,iMac,Macbookpro,Macbook air güncel Mac Osx,Osx Mavricks,Osx Yosemite Kurulum ve yedek alma
12.Angora Mac iMac,Macbookpro ve Macbook Air Windows Kurulum
13.Angora Mac,iMac Macbookpro ve Macbook Air için Photoshop,Autocad,3D Max,Architecture ve Office Kurulumu

Not: Özellikle yaz aylarında daha çok ısınan,ısındıkça kapanan notebook bilgisayarlarınızın sogutucularının değiştirilmesi,fanlarının temizlenmesi,termal pad ve termal macunlarının yenilenmesi gerektiğini biliyormuydunuz?
ANGORA BİLGİSAYAR Önemli : Akdamar Bilgisayar “Diğer Firmalar Gibi Dışardan Destek Almadan” Çayyolun’da Notebook Tamir Hizmetini Kendi Bünyesinde Çözebilen , Cihazınızın Yedek Parçası Stoklarında Mevcut ise,Aynı gün cihazınınız hazırlanmış bir şekilde size teslim edebilen tek firmadır.

Facebook kullanıcıların canını fazlasıyla sıkacak yeni bir projeye imza atıyor; geliştireceği yapay zekayla kullanıcıların tüm özel mesajlarını okumayı planlıyor.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, yaptığı açıklamada özel mesajları okuyacak bir yapay zeka üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yapay zekanın mesajları okumasının nedeni, kişinin ilgi alanlarını belirleyip, reklam çalışmalarını da bunu dikkate alarak yapması olarak belirtildi. Ancak yine de bu durum kafaları karıştırdı.

 

KULLANICILAR ENDİŞELİ

Facebook mesajlarının okunacak olması, kullanıcıların kafasında soru işareti yarattı. Mesajların yapay zekanın eline de geçecek olsa, başkalarının da görebileceği endişesi, kullanıcıları kapladı. Özel hayatın gizliliği adına tepki ile karşılanacak olan yenilik konusunda henüz facebook net bir tavır almış da değil.

Kaynak

Tüm Marka ve Model Notebookların Tamir,Bakım,Kurulum,Format işlemlerini garantili bir şekilde firmamızda yaptırabilirsiniz.

Akdamar Bilgisayar’dan alabiliceğiniz hizmetler;

1.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook Anakart Tamiri,
2.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook Ekran Kartı tamiri,
3.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook Chip ve Chipset Tamiri,
4.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook bios yükleme,
5.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook Genel Bakım,Soğutucu değiştirme,Termal pad ve Termal macun yenileme,
6.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook Şarj Aleti Tamiri,
7.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook yedek parça temini,
8.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook Windows Xp,Windows 7,Windows 8 ve Windows 10 Kurulum ve yedekleme,
9.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook Linux Dağılımları Kurulum Kurulum ve yedekleme
10.Mustafa Kemal Mahallesi Laptop,Notebook Tüm Programların Kurulumu
11.Mustafa Kemal Mahallesi Mac,iMac,Macbookpro,Macbook air güncel Mac Osx,Osx Mavricks,Osx Yosemite Kurulum ve yedek alma
12.Mustafa Kemal Mahallesi Mac iMac,Macbookpro ve Macbook Air Windows Kurulum
13.Mustafa Kemal Mahallesi Mac,iMac Macbookpro ve Macbook Air için Photoshop,Autocad,3D Max,Architecture ve Office Kurulumu

Not: Özellikle yaz aylarında daha çok ısınan,ısındıkça kapanan notebook bilgisayarlarınızın sogutucularının değiştirilmesi,fanlarının temizlenmesi,termal pad ve termal macunlarının yenilenmesi gerektiğini biliyormuydunuz?

Mustafa Kemal BİLGİSAYAR Önemli : Akdamar Bilgisayar “Diğer Firmalar Gibi Dışardan Destek Almadan” Çayyolun’da Notebook Tamir Hizmetini Kendi Bünyesinde Çözebilen , Cihazınızın Yedek Parçası Stoklarında Mevcut ise,Aynı gün cihazınınız hazırlanmış bir şekilde size teslim edebilen tek firmadır.